ŠEST RAZLOGA ZAŠTO JE ŠETNJA NAKON JELA KORISNA ZA VAŠ ORGANIZAM
![ŠEST RAZLOGA ZAŠTO JE ŠETNJA NAKON JELA KORISNA ZA VAŠ ORGANIZAM](https://svijetokonas.info/wp-content/uploads/2020/10/gz7b.jpg)
Jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje je šetnja nakon obroka.
Koliko god bilo primamljivo leći na kauč nakon dobrog obroka, trebali bismo učiniti upravo suprotno – ustati i prošetati.
Šetnja je sama po sebi solidna vrsta vježbanja, ali hodanje nakon obroka još je korisnije za tijelo jer ubrzava metabolizam, poboljšava probavu i smanjuje osjećaj stresa. Uz to, značajno smanjuje glikemijski indeks, poboljšava san i ubrzava cirkulaciju.
![](https://static.hayat.ba/2020/06/brzo-hodanje-zdravlje.jpg)
Hodanje nakon obroka takođe će doprinijeti postizanju brojke od 10 000 koraka, što se preporučuje svakodnevno raditi. Ne morate to doživjeti kao pravu vježbu, već kao rekreaciju radeći stotinjak koraka u minuti, odnosno hodajući brzinom između četiri i šest kilometara na sat.
Kako se brzina hodanja povećava, cirkulacija se iz probavnog sustava prebacuje u aktivne mišiće kako bi se dobila potrebna energija, piše “Zadovoljna.hr”.
Prije nego što obute patike i počnete hodati, saznajte koje su prednosti hodanja nakon obroka.
1. Poboljšava probavu
![](https://static.hayat.ba/2019/10/stomak-bolovi.jpg)
Nakon jela, proteini, elektroliti, voda, vitamini, ugljikohidrati i druge hranjive tvari počinju se razgrađivati u tijelu i prenositi tamo gdje je to potrebno. Ovaj se postupak može dodatno poboljšati hodanjem nakon obroka, jer hodanje igra važnu ulogu u smanjenju vremena pražnjenja želuca smanjenjem vremena kretanja hrane kroz gastrointestinalni trakt, što rezultira bržom probavom i manjim nadimanjem nakon obroka. To je posebno korisno ako nakon jela obično postanete pospani i postanete tromi.
2. Poboljšava nivo šećera u krvi
![](https://static.hayat.ba/2020/06/krv-98.jpg)
Nakon jela hrana se mora razgraditi na oblike energije koje bi tijelo trebalo koristiti. Istraživanje je pokazalo da samo deset minuta hoda nakon večere može poboljšati razinu glukoze u krvi u odnosu na druga vremena tokom dana. To zauzvrat smanjuje rizik od razvoja stanja poput dijabetesa tipa II ili bolesti srca. Hodanje također pomaže u smanjenju oscilacija glukoze, odnosno osjećaja da tijekom obroka osjećate nalet šećera, a zatim se srušite od umora nakon jela.
3. Smanjuje stres
![](https://static.hayat.ba/2019/10/tuga-stres-1024x576.jpg)
Šetnja nakon obroka može imati smirujući učinak na tijelo, što može poboljšati raspoloženje, fokus i koncentraciju. Lakše ili brže hodanje nakon svakog obroka sjajan je način za povećanje termogeneze aktivnosti bez vježbanja, što znači energiju koja se troši na sve što radimo, uključujući spavanje, jelo i vježbanje. Osim toga, hodanje pomaže u proizvodnji serotonina, neurotransmitera koji promovira dobar san, pomaže u regulaciji apetita, poboljšava učenje i pamćenje i povećava pozitivne osjećaje.
4. Smanjuje bolove u mišićima
![](https://static.hayat.ba/2020/08/zglobovi-34-638.jpg)
Ako zbog vježbanja ili nekog drugog razloga osjećate bolove u mišićima, hodanje nakon obroka može ublažiti taj bol. Kretanje po mišićima i vezivnom tkivu djeluje poput maziva jer šalje hranjive sastojke u stanice, a istodobno izbacuje otpad, što doprinosi oporavku bolnih mišića.
5. Ubrzava cirkulaciju
Hodanje nakon obroka stimulira protok krvi u udovima i organima, a bolja cirkulacija zahvaljujući vježbanju rezultirat će zdravijim kardiovaskularnim sustavom koji će transportirati hranjive sastojke potrebne za efikasniji rad kostiju, mišića i organa.
6. Poboljšava san
![](https://static.hayat.ba/2020/09/nesanica_spavanje-trik-98.jpg)
Možda ćete doći u iskušenje da se sklupčate i zaspite nakon obroka, ali kratka šetnja će vam zapravo omogućiti bolji san. Šetnja nakon obroka pomoći će vam da brže zaspite i dublje zaspite jer je serotonin zapravo preteča melatonina, hormona spavanja. Šetnja prije spavanja definitivno je korisna za dugoročno bolje spavanje.