Nakon medijskih naslova koji su više puta najavili pojavu „opasne prljave kiše“ sa saharskim peskom u Evropi i Bosni i Hercegovini, što je kod velikog broja građana izazvalo zabrinutost, Narodni krizni štab BiH dostavio je Institutu za hemijsko inženjerstvo doo Tuzla, Ispitnoj laboratoriji, uzorak peska sa juga Tunisa i uzorak peska iz mesta Dobošnica Donja kod Lukavca uzetog 7. aprila 2022. godine nakon „prljave kiše“, kako bi se pored analize čestica u kiši izvršila i komparativna analiza pravog saharskog peska sa peskom koji se nalazi u kiši, istakao je advokat Mirnes Ajanović, predsednik BOSS-Bosanske stranke.
Podsetimo, u Srbiji je polovinom marta došlo do padavina koje su ostavile građane u čudu kada su videli pesak po svojim automobilima i po drveću a nakon diskusija na društvenim mrežama svaka objava koja je išla u prilog ovoga što je sada dokazao Ajanović bila je okarakterisana kako drugačije nego kao “teorija zavere”.
Institut za hemijsko inženjerstvo dostavio je Izveštaj o ispitivanju od 24. maja 2022. godine pod brojem: 361-02/22 (za izradu je uplaćeno 725.40 KM), u kojem je utvrđeno da se u ispitivanom uzorku iz BiH nalazi 24 elementa, a da je u odnosu na Pravilnik o utvrđivanju količine štetnih i opasnih tvari u zemljištu FBiH utvrđen sadržaj Arsena, Bariuma, Nikla i Cinka u uzorku većem od dozvoljene granične vrednosti. U odnosu na pesak iz Sahare i saharski pesak iz kiše utvrđeno je da prava kiša sadrži Arsena 44 puta više, Bariuma 660, Nikla 2500, Cinka 64 i Željeza 23 puta više. Takođe, utvrđeno je da uzorci sadrže Aluminijum u pesku iz Sahare 14.2 mg/kg dok pesak iz prljave kiše u BiH sadrži 10342 mg/kg, što je 728 puta više Aluminijuma.
Da bi se doneo krajnji zaključak o tome šta je uzrok ovakvog hemijskog sastava prašine nakon padavina potrebno je uraditi dodatne analize sa više različitih lokaliteta i to po nalogu državnih institucija i zakonom predviđenih procedura uzimanja uzoraka, te je predsednik BOSS-a, advokat Mirnes Ajanović uputio zahtev Veću ministara BiH, u kojem je sadržan i Izveštaj o ispitivanju Instituta hemijsko inženjerstvo, da se u cilju zaštite građana i okoline državne institucije odmah uključe i izvrše opsežnu analizu terena u Bosni i Hercegovini, uključujući i toksikološke analize da li je došlo do apsorcije u organizmima, kako bi se dobili zvanični rezultati analiza i po potrebi na vreme delovalo u cilju zaštite građana i ekosistema.
Ajanović je odavno poznat regionu, kao slobodno se može reći jedini advokat i političar koji se bori za očuvanje osnovnih ljudskih prava. Pogledajte njegovo gostovanje u Bunkeru zajedno sa ostalim istaknutim ličnostima iz Srbije i regiona.