Nedostatak opskrbe izazvan sukobom Ukrajine i Rusije, zajedno s nizom već postojećih čimbenika, doveli su cijene gnojiva na rekordne visine.
Cijene sirovina koje čine tržište gnojiva — amonijaka, dušika, nitrata, fosfata, potaša (kalijev karbonat) i sulfata — porasle su za 30 % od početka godine i sada premašuju one za vrijeme krize hrane i energije 2008., prema britanskom commodityu savjetovanje CRU.
Rusija i Ukrajina su među najvažnijim proizvođačima poljoprivrednih proizvoda u svijetu, s izvoznim zalihama na globalnim tržištima hrane i gnojiva koncentriranim u malom broju zemalja.
U 2021. godini Rusija je bila najveći svjetski izvoznik dušičnih gnojiva i drugi po veličini dobavljač i kalijevih i fosfornih gnojiva, prema Organizaciji UN-a za hranu i poljoprivredu.
Trgovina između Rusije i ostatka svijeta nije prestala, ali je ozbiljno poremećena jer su se uvoznici i unajmljivači plovila klonili zemlje u svjetlu invazije na Ukrajinu, izjavio je u utorak šef odjela za gnojiva CRU Chris Lawson.
Rusija, koja čini oko 14 % globalnog izvoza gnojiva, privremeno je obustavila odlaznu trgovinu, za koju se očekuje da će imati snažan učinak na globalna tržišta hrane.
„Štoviše, plin je ključni input za proizvodnju gnojiva. Visoke cijene plina dovele su do smanjenja proizvodnje u regijama kao što je Europa, dodatno sužavajući ionako tijesno tržište”, rekao je Lawson.
U međuvremenu, sankcije protiv Bjelorusije, saveznice Rusije, imaju značajne implikacije na tržište potaše, pri čemu Rusija i Bjelorusija zajedno doprinose 40 % godišnjeg prometa.
“Od početka 2020. cijene dušičnih gnojiva porasle su četiri puta, dok su cijene fosfata i potaše preko tri puta”, objasnio je Lawson.
“Dok su poljoprivrednici na razvijenim tržištima imali koristi od visokih cijena poljoprivrednih proizvoda, pomažući djelomično nadoknaditi visoke cijene inputa, uništenje potražnje je sve vjerojatnije zbog visokih cijena i manjka ponude.”
Gospodarstva diljem svijeta već se suočavaju s povijesno visokom inflacijom potaknutom uglavnom rastućim cijenama hrane i energije. Indeks hrane i poljoprivrede UN-a pokazuje da su cijene hrane na vrhuncu svih vremena, a Lawson je sugerirao da će produljeno razdoblje nestašice gnojiva utjecati na dugoročne prinose u poljoprivredi.
“S obzirom na ionako ograničeno tržište žitarica i uljarica, te važnost i Rusije i Ukrajine na tim tržištima, inflacija cijena hrane sve je izraženiji rizik”, dodao je.
Prije prijetnje smanjenom opskrbom iz Rusije i Bjelorusije, cijene gnojiva već su bile suočene s pritiskom zbog poremećaja globalnog opskrbnog lanca, kineske zabrane izvoza i štrajka kanadskih željeznica.
Dok je najvećim dijelom fokusa rasprava oko skoka cijena nakon ruske invazije na Ukrajinu dominirala energija, očekuje se da će šok opskrbe gnojivom, pšenicom i drugim žitaricama pogoršati problem.
U istraživačkoj bilješci ranije ovog mjeseca, glavni britanski ekonomist Barclaysa i viši europski ekonomist Fabrice Montagné i voditelj ekonomskih istraživanja Christian Keller sugerirali su da bi „širina i intenzitet ovog šoka ponude mogli imati teže posljedice od prethodnih skokova cijena robe, širenjem inflatornog pritiska .”
„Proizvodnja hrane i gnojiva imaju visok energetski sadržaj zahvaljujući mehanizaciji, industrijalizaciji i transportu, ali se također natječu s drugim industrijama za sirove inpute: proizvodnja biogoriva, na primjer, odvraća usjeve od poljoprivredno-prehrambenog, dok proizvodnja litija- ionske baterije zahtijevaju kemikalije koje se koriste u proizvodnji P-gnojiva”, rekli su.
“Konačno, obnovljene poteškoće u transportu i transportu i, što je još važnije, utjecaj ruskih sankcija na globalnu opskrbu još više će proširiti globalna tržišta, slično globalnoj prehrambenoj krizi 2008.
Globalne cijene hrane naglo su porasle 2007. i u prvom tromjesečju 2008., pokrećući ekonomsku i političku nestabilnost i socijalne nemire u svim zemljama, kako u razvijenim, tako i u zemljama u razvoju.
Utjecaj će, sugerirao je Barclays, biti “izuzetno asimetričan” s većinom tržišnih gospodarstava u nastajanju nerazmjerno pogođenih rizicima opskrbe hranom i gnojivima.
Međutim, to ne znači da razvijena gospodarstva i investitori neće biti pogođeni, a kaznene ruske i zapadne ekonomske sankcije neizbježno smanjuju zalihe energije, žitarica i gnojiva.
U bilješci u petak, šef odjela za globalnu realnu imovinu Wells Fargo John LaForge i globalni strateg Gary Schlossberg rekli su s obzirom na težinu ruske ponude da će druge zemlje moći samo “djelomično” popuniti praznine u globalnoj opskrbi.
Wells Fargo očekuje da će se utjecaj hrane osjetiti na globalnoj razini, što će postati posebno problematično za odabrane nove korisnike
“Sve u svemu, vjerujemo da će trenutni robni ratovi dovesti do veće i trajnije inflacije u cijelom svijetu, uključujući i SAD”, rekli su.
“Međutim, mislimo da je recesija SAD-a malo vjerojatna jer bi nizak obujam trgovine s Rusijom trebao ostaviti SAD u relativno jačem gospodarskom položaju.”
IZVOR: cnbc.com