REUMA: bolest kostiju, zglobova, tetiva, mišića i nerava: Čaj od celera i masaža orahovim uljem – najbolja pomoć iz prirode

REUMA: bolest kostiju, zglobova, tetiva, mišića i nerava: Čaj od celera i masaža orahovim uljem – najbolja pomoć iz prirode

Iako reuma ne može da se izliječi, terapija koju propisuje savremena medicina, u kombinaciji sa tradicionalnom metodama pomoći će da tegobe budu podnošljivije.

 

 

 

 

Reuma je bolest motoričkog sistema koja napada kosti, zglobove, tetive, mišiće i nerve a najčešće se javlja između tridesete i pedesete godine života. Za reumetizam se znalo još u antičko doba i smatralo se da ga uzrokuju bolesni tjelesni sokovi koji se slivaju iz mozga u tijelo, nakupljujaći se u zglobovima i mišićima. Otuda i potiče naziv reumatizam (grčki – strujati). Ovu bolest karakterišu otečeni i bolni zglobovi, koji ukoliko bolest poprimi ozbiljni tok, mogu da se deformišu i postanu nepokretni. Promjena atmosferskog pritiska i spoljne temperature, vlažan vazduh i hladnoća, nepovoljno utiču na receptore za bol, zbog čega su tegobe reumatičara naizraženije u jesen i zimu.

 

 

 

SIMPTOMI

Bolest u početnoj fazi ne daje izražene simptome: uglavnom se radi o slabijim bolovima u zglobovima, koji se obično javljaju ujutru, nakon ustajanja iz kreveta.

Bolesnik ne obraća pažnju na ove signale jer bol tokom dana prestaje. Vremenom tegobe postaju sve neprijatnije, pokretljivost zgloba sve je slabija, javljaju se otok, crvenilo i osjatljivost na pokret ili dodir. Ponakad je prisutan i bol u leđima, koji se širi duž noge, što otežava hod. Reumatska oboljenja u poodmaklom stadijumu mogu da izazovu velike deformacije zglobova ili kostiju, koje na kraju dovode do nepokretnosti pacijenta.

Reumatičari moraju da vode računa o načinu na koji se kreću – ne smiju da pravenagle i brze pokrete, jer čak i bezazlena žurba uz stepenice može uzrokovati nesnosne bolove. Oboljelom je ponekad teško da izvodi i najjednostavnije radnje kao što su umivanje i tuširanje.

 

 

 

LIJEČENJE REUME

 

Terapija reume traje do kraja života, a njen cilj je da se spriječi upala, ublaže bolovi i očuva pokretljivost. Postoje novi lijekovi koji djeluju direktno na upalni proces tako što blokiraju citokine , koji su po sastavu bjelančevine i pacijentima se najčešće daju u obliku injekcija.

U slučaju oštećenja hrskavice, u novije vrijeme primjenjuje se hirurška intervencija – u zglobu se izbuše male rupe, pa ćelije koštane srži dospijevaju do njih stvarajući novu hrskavicu uslijed čega prestaju bolovi. Također koriste se metode za rasterećenje oboljelog zgloba, kao što su ortopedska pomagala, vježbe, masaža i kupke. Oboljeli ne smije da dozvoli da mu zglobovi dugo budu nepokretni, fizička aktivnost ima veliki značaj u terapiji reume, zajedno sa fizikalnom terapijom, saunom, toplim oblozima i podvodnom masažom. Pacijentima sa blažim oblikom reume stručnjaci savjetuje da smanje opterećenje bolesnog zgloba i ne nose teret u ruci u kojoj se javlja bol. Korisno je i utopljavati se,a osim adekvatne garderobe preporučuje se i nošenje vunenog zavoja oko bolesnog zgloba. Gojazne osobe treba postepeno da smanje tjelesnu težinu, jer višak kilograma dodatno opterećuje zglobobve kukova i nogu.

 

 

 

VAŽNOST ISHRANE

U liječenju reume važnu ulogu ima i ishrana. Pojedine namirnice ubrzavaju izbacivanje kalcijuma iz kostiju, neke doprinose okoštavanju zglobova, ali mnogo je onih koje pomažu u ublažavanju tegoba. Neophodno je izbjegavati „jaku hranu“, poput punomasnih sireva i suhomesnatih proizvoda, a ne bi trebalo jesti ni žumance, šlag i svinjsku mast.

Prvo mjesto na listi poželjnih namirnica zauzima povrće, naročito kupus i mahunarke, koji zbog svog sastava blagotvorno utiču na rad zglobova. Preporučuje se i svjež krastavac koji treba jesti sa korom, jer sadrži dosta vitamina E, kao i mikroelement bakar. Bobićasto voće blagotvorno djeluju na reumatičare kao i citrusi. Suhi plodovi i jezgrasto voće obiluju vitaminom E i nezasićenim masnim kiselinama koji ublažavaju upalne procese, a to važi i za morsku ribu, prije svega losos, skušu i tunu.

 

 

 

ANTIREUMATSKE MASTI

Postoje brojne antireumatske masti od ljekovitog bilja čiji aktivni sastojci ubrzavaju cirkulaciju zbog čega dolazi do bolje ishranjenosti tkiva, smanjenja bola i otoka, kao i povećanja pokretljivosti. Mentol ima blago analgetsko dejstvo, prijatno hladi kožu i ublažava neprijatni osjećaj peckanja u oboljlom zglobu. Kapsaicin iz ljute paprike stimuliše curkulaciju i pruža prijatan osjeća toplote, dok etarska ulja uekaliptusa, mente i bore, kao i kamform djeluju protivupalno. U antireumatske masti često se stavlja i etersko ulje ruzmarina, kleke i sibirske jele. Ovi preparati primjenjuju se u slučaju bolova u mišićima i zglobovima izazvanih artritisom, lumbagom, išijasom, sportskim povredama, bolovima i otokom uslijed nagnječenje i iščašenja.

 

 

 

PREVENTIVA

Da bi se spriječila pojava reume, neophodne je iskorijeniti loše životne navike, prije svega konzumiranje alkohola, kafe i cigareta. Pored toga, neophodan je redovan san. Osobe koje imaju genetsku predispoziciju za reumu, trebalo bi bar pola sata dnevno da provode na suncu i svježem zraku i da svakodnevno upražnjavaju fizičku aktivnost:jutarnja gimnastika, trčanje, vožnja biciklom i plivanje pospješuju rad mišića, tetiva i zglobova. Nipošto se ne smiju zanemariti lična higijena i adekvatna odjeća koja ne smije da bude tijesna niti napravljena od vještačkih materijala.

Oblozi od gline

Kao oblog ili blatna kupka, koristi se za liječenje reumatizma i bolesti zglobova.

Najčešće se kao lijek upotrebljava zelena glina, dok u njezi kože lica i tijela, kao i bolestima kože, najbolje rezultate daje bijela glina.

Ima nekoliko vrsta gline, ali jedina aktivna je zelena. Za tretiranje reumatizma, kralježnice i zglobova odlično srdestvo je crvena glina. Očišćena od pijeska, sušena na suncu, može se naći u trgovinama u granulama ili prahu. Glina je inteligentna aktivna živa tvar, koja čisti tijelo od svih nečestoća. Ona ide tamo gdje je upala, bolesne ćelije odstranjuje i izbacuje van. To se događa u krvi, limfi i tkivu. Ona ima svojstvo i apsorpcije morbidnih, zaraženih i gnojnih ćelija zaraženih rakom ili bilo kojom bolešću. Ona kupi sve što je loše u tijelu i šalje van. Snabdijeva svaku našu ćeliju vitalnom energijom.

Glina djeluje protuupalno i antibakterijski. Može se koristiti na način da se pije, ili kao oblozi. Oblozi mogu biti topli i hladni, deblji i tanji, po potrebi. Djelovanje gline na svakog čovjeka je individualno, jer se radi o aktivnoj supstanci, koja ovisno o trenutnom stanju tijela i njegovom imunološkom sistemu djeluje različito. Čovjek je može koristiti i preventivno za jačanje imunološkog sistema na prijelazu godišnjih doba. Njeno djelovanje je toliko snažno da se gubi i miris znoja.

Oblozi od gline se rade na način da se glina nanosi drvenom kašikom debljem sloju na prethodno postavljenu višeslojnu gazu. Obično se rade hladni oblozi. Ako je potrebno glinu zagrijati, grije se indirektno u posudi s vodom, tako da bude posuda u posudi, ili na radijatoru. Kod bolova reumatizma, išijasa, neuralgije i lumbaga, potrebno je glinu zagrijati. Nakon svakog obloga, osušenu glinu baciti.

 

 

 

 

ČAJEVI I OBLOZI

 

Čičak

Kašiku sitno nasjeckanog korijenja i lišća čička juhati 5 minuta u pola  l vode. Ostaviti poklopljeno 10 – 15 minuta i procijediti. Čaj piti po dvije kašike ujutru i naveče.

 

Celer

U litru vode nekoliko minuta kuhati 40 g celerovog lišća. Poklopiti i ostaviti da se rpohladi, a procijediti i piti mlako, nekoliko puta dnevno. Kuru provoditi mjesec dana.

 

Kupus

Odstraniti debele žile sa lista, a potom ga izvaljati flašom i priviti na oboljelo mjesto. Umotati bolno mjesto suhom lanenom krpom i pričvrstiti zavojem. Oblog mijenjati tri puta dnevno.

 

Paprika

U svjež kvasac dodati slabo zaslađeno mlijeko i brašno pa umijesiti meko tijesto. Razviti ga oklagijom, raširiti na vunenu krpu i na to gusto posuti ljutom paprikom i preliti maslinovim uljem. Ovim oblogom previti bolno mjesto i ostaviti da odstoji 12 sati. Postupak ponavljati nekoliko dana dok bolovi ne prestanu.

 

Orah

Pomiješati litar nerafinisanog maslinovog ulja i 10 velikih kašika isitnjenog orahovog lista i usuti u staklenu bocu. Držati je na osunčanom ili toplom mjestu mjesec dana i mućkati je više puta dnevno. Ovim melemom masiraju se bolna mjesta.

 

 

 

ULJA ZA MASAŽU

 

 

Orah

U litar hladno cijeđenog maslinovog ulja dodati deset kašika sitno isjeckanog svježeg orahovog lišća. Sve zajedno sipati u staklenu flašu i držati mjesec dana na sunčanom mjestu. Svaki dan flašu promućkati nekoliko puta. Dobijenim uljem masirati bolna mjesta.

 

 

Jorgovan

Teglu od 1,5 l napuniti cvjetovima jorgovana, naliti do vrha maslinovim uljem , dobro zatvoriti i držati na suncu 15 dana. Dobijenim uljem mazati i masirati oboljela mjesta.

 

 

Lavandino ulje

Litarsku flašu do četvrtine napunii cvijetom i listovima lavande, pa dopuniti do vrha hladno cijeđenim maslinovim uljem. Dobro zatvoriti i držati na toplom mjestu 40 dana, povremeno promućkati. Ulje procijediti i pomiješati sa jednakim dijelom dobre lozove rakije i time masirati oboljela mjesta.

 

 

Tinktura za masažu

Izmiješati 40 g tinkture đumbira, 2 g ulja origana i 60 g tinkture ruzmarina, a potom tu tečnost utrljavati na oboljela mjesta.

 

 

 

 

(aura.ba)

Loading

admin

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Translate »