Recepti narodnih travara za dijabetes: BILJNE MJEŠAVINE KOJE SNIŽAVAJU ŠEĆER U KRVI

Recepti narodnih travara za dijabetes: BILJNE MJEŠAVINE KOJE SNIŽAVAJU ŠEĆER U KRVI

 

 

 

 

Uz pravilnu ishranu i vježbanje važno je iskoristititi i moć biljaka, kapi i čajeva kod pojave šećerne bolesti. Ovo su savjeti dr. med. Ksenije Krajine Pokupec

 

 

 

 

 

 

 

Šećerna bolest može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi. Starački šećer najčešće se javlja nakon 50. godine te kod žena u klimakteriju zbog sklonosti debljanju. U borbi protiv dijabetesa ključni su zdrava ishrana i vježbanje, ali jaki saveznici su pripravci od ljekovitih biljaka.
Narodni travari Sadik Sadiković i Jovo Mijatović su imali svoje recepture za normalizaciju vrijednosti šećera. A konjički travar Osman Krnjić, čiju je tradiciju nastavio njegov sin Mirsad, priprema posebnu biljnu terapiju, koju uvažavaju u medicinski stručnjaci.

I narodna medicina kaže da je uz pravilnu ishranu i vježbanje, važno iskoristiti moć biljaka, kapi i čajeva. Izuzetno dobre, kvalitetne i ljekovite biljke u borbi protiv šećerne bolesti su one bogate inzulinom, a to su maslačak, vodopija, oman i borovnica koja sadrži mirtilin – biljni inzulin koji je učinkovito prirodno sredstvo za liječenje šećerne bolesti.

Važne su i biljke koje imaju diuretski učinak, poboljšavaju cirkulaciju i hrane ćelije. To su preslica, kopriva, kukuruz i zlatnica, a za podizanje imuniteta idealni su pripravci od nevena, zohve, imele i ehinaceje, koji se najčešće konzumiraju u obliku čajeva. Kao efikasna prirodna pomoć se preporučuje i čaj od čuvarkuće.

 

 

 

 

Pacijentima se savjetuje da kožu, stopala i otvorene rane njeguju čajem od crnog sljeza, hrastove kore, kadulje i kamilice. Svaku drugu večer polijevajte potkoljenice oko 15 – 20 minuta, a nakon kupke stopala izmasirajte gelom ili kremom s biljkama koje potiču cirkulaciju, smiruju bolove te osvježavaju i hrane kožu.

Na otvorene čireve možete staviti kantarionovo ulje uz dodatak nevena, lavande i tamjana. Tako se iz rane izvlače sve nečistoće, potiče zarastanje i stvara se tzv. granulacijsko tkivo koje izgleda poput maline i vodi prema oporavku kože.

Rane se zatvaraju i prolaze, no otvaraju se i nove rane koje zacjeljuju nakon određenog perioda, kad je vrijednost šećera u krvi na normalnoj razini i kad se uspostavi dobra cirkulacija. Za to će najbolje poslužiti cimet jer snižava nivo šećera u krvi i poboljšava osjetljivost na inzulin.

Za pozitivno djelovanje cimeta na organizam dovoljno je uzimati pola čajne kašičice na dan. Pospite ga po voću ili dodajte u čaj, supru ili varivo. U ishranu je dobro ubaciti i čičoku, biljku sličnu krompiru koja je ujedno i njegova zdrava zamjena jer ne sadrži škrob, nego inzulin.

 

 

 

 

Peršun se od davnina koristi za liječenje i ublažavanje dijabetesa, i to tako što se svježi listovi peršuna nasjeckaju, korijen biljke sitno nariba, pa pomiješa sa šoljicom kiselog mlijeka ili jogurta. Pije se svaku večer prije odlaska na spavanje.

I iscijeđeni sok svježeg krastavca također utječe na snižavanje nivoa šećera u krvi, pa se i on preporučuje dijabetičarima.

Među zdravim namirnicama je i lišće smokve koje je poznato po brojnim ljekovitim svojstvima. Obično se koristi sok lišća smokve koji se uzima odmah nakon ustajanja. Možete također prokuhati lišće smokve u pročišćenoj vodi i piti kao čaj.

 

Slikovni rezultat za biljne mjesavine dijabetes

 

 

Rane i stopala isperite čajem od crnog sljeza i hrastove kore Provjeravajte svoja stopala, a ako se otvori ranica, odmah reagirajte i javite se ljekaru. Ranu možete svaki drugi dan ispirati čajem od crnog sljeza, hrastove kore i tamjana.

Oko rane se utrlja malo gela ili tonika na bazi ruzmarina, lavande, kadulje i crnog bora.

Zbog svrbeža kože, ali i vaginalne Candide, ispiranje čajevima odlično je i za kompletno kupanje tijela.

Tinktura od mlade koprive za čišćenje krvi
Priprema: Pripremite tinkturu od 50 g listova koprive i prelijte s 500 ml vrele vode. Poslije dva sata procijedite i pijte jednu kašiku tri puta na dan prije jela. Tinkturu je najbolje pripremati od svježih listova koprive. Mlada kopriva idealna je i za osvježavajuće salate.

 

 

 

 

Čajna mješavina koja ublažava hipoglikemiju
Priprema: Pomiješajte jednake količine osušenog i izmrvljenog korijena sladića i čička. Kašiku mješavine lagano kuhajte na umjerenoj vatri od 10 do 15 minuta u četvrtini litre vode. Popijte po pola količine ujutro i navečer.
Ovaj čaj pomaže kod hipoglikemije – smanjene količine šećera u krvi.

 

 

 

 

Čaj protiv dijabetesa
Priprema: Dvije supene kašikemješavine listova koprive, kamilice, borovnice, preslice, mente te korijena vodopije i maslačka dodajte u litru hladne vode. Kad zakuha, ostavite da se lagano kuha još minutu. Pustite čaj da se ohladi oko pet minuta pa zatim procijedite. Čaj ispijajte tokom cijelog dana.

 

 

 

 

 

 

aura.ba

 3,777 total views,  6 views today

admin

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Translate »