Osobe koje ne peru zube imaju 70 posto veći rizik od oboljenja srca
Stručnjaci su analizirali podatke o životnim navikama više od 11.000 odraslih u Škotskoj (pušenje, tjelesnu aktivnost, oralnu higijenu) te upalne markere u njihovoj krvi.
Opasnost od bolesti srca 70 posto je veća u osoba koje ne održavaju oralnu higijenu, u usporedbi s onima koji peru zube dvaput na dan, objavio je naučni časopis British Medical Journal.
Odnos između srčanih bolesti i bolesti desni već 20 godina zaokuplja naučnike. Skupinu istraživača pod vodstvom Richarda Watta s University Collegea u Londonu zanimalo je utječe li učestalost pranja zuba na opasnost od srčanih bolesti.
Stručnjaci su analizirali podatke o životnim navikama više od 11.000 odraslih u Škotskoj (pušenje, tjelesnu aktivnost, oralnu higijenu) te upalne markere u njihovoj krvi.
Ti podatci su potom povezani s podatcima o hospitalizaciji i smrtnim slučajevima od posljedica kardiovaskularnih bolesti u Škotskoj do prosinca 2007.
Rezultati studije pokazali su da oralna higijena općenito zadovoljava – 62 posto ispitanika odlazilo je zubaru svakih šest mjeseci, a 71 posto ih je pralo zube dvaput na dan.
Kad su u istraživanje uključeni rizični čimbenici za nastanak kardiovaskularnih bolesti (socijalni status, debljina, pušenje, obiteljska anamneza), znanstvenici su utvrdili da su ispitanici, koji su prali zube manje od dvaput na dan, imali 70 posto veći rizik da će oboljeti od onih koji su to činili.
Ljudi s lošijom oralnom higijenom imali su i znatno veću količinu upalnih markera u krvi (C reaktivnog proteina i fibrinogena).
– Naši rezultati ne samo da potvrđuju nego i osnažuju hipotezu o povezanosti oralne higijene i opasnosti od kardiovaskularnih bolesti – zaključio je prof. Watt.
aura.ba