Domet E – automobila može zimi da se smanji i do 40% !
Prilično je poznata činjenica da efikasnost baterija u električnim automobilima može da opadne kada temperature padaju – ali koliko će zimsko vreme izbrisati traženi opseg nekih od najpopularnijih električnih vozila?
Testovi u stvarnom svetu otkrivaju da će u najboljem slučaju domet biti smanjen za 16,5 odsto – a najgori rezultati će učiniti da nestane dve petine navedene udaljenosti.
U stvari, deset električnih automobila koji su najteže pogođeni izgubili su između 128km i 212km svog zvaničnog dometa.
Ovo je prema dvogodišnjim testovima stvarnog dometa What Car-a – jedan koji se sprovodi leti, a drugi zimi – u kojem se najnovija EV vozila voze sve dok im se baterije potpuno ne isprazne da bi se shvatilo koliko su zaista blizu njihovim ciframa koje tvrde.
Cilj je da se razume razlika između „zvaničnih“ podataka za EV modele zasnovanih na laboratorijskim merenjima i onoga što vozači zaista mogu da očekuju da postignu kada voze normalno na putu.
Testiraju EV na ovaj način više od tri godine. Od skoro 60 automobila koji su prošli procenu, 30 modela u salonima trenutno je testirano u zimskim uslovima.
Prikazujemo 10 koji propuštaju svoje tražene opsege sa najvećim marginama. I objašnjavamo kako se sprovode testovi, kao i razloge zašto su EV manje efikasni u zimskim mesecima.
EV KOJI NAJVIŠE PROPUŠTAJU SVOJ ZVANIČNI DOMET ZIMI
10. MG4 Long Range SE/Trofej: -30,2%
Godina testiranja: 2023
Zvanični domet: 452km
Zimski realni domet: 315km
Razlika (m): -137km
Ova verzija MG4 EV je jedan od nekoliko modela What Car-a testiran i u zimskim i letnjim uslovima.
U toplijoj sezoni, domet je bio 407km. To je samo 45km manje od navedene brojke od 452km. Međutim, kada je na zimskom testu ispražnjena baterija, domet je pao za 137km na samo 315km ukupno. To je 30,2 odsto manje od tvrdnji.
9. Kia EV6 RVD GT-Line: -30,5%
Godina testiranja: 2022
Zvanični domet: 527km
Zimski realni domet: 366km
Razlika (m): -166km
Poput MG4 EV, Kijin vitki EV6 GT-Line je prošao letnje i zimske testove stvarnog dometa Vhat Car-a – i razlika je ogromna.
U toplijoj od dve sezone, ostao je bez baterije nakon 447km. To je nevjerovatnih 80km (15,2 posto) manje od službene statistike. Ali zimi, stvari postaju dvostruko gore, sa dometom koji se smanjuje za 166km, što je 30,5 odsto manje u odnosu na razdaljinu za koju kupci veruju da ih njihovi EV6 mogu preći.
8. Audi Q4 e-tron 50 quattro S linija: -30,7%
Godina testiranja: 2022
Službeni domet: 466km
Zimski realni domet: 323km
Razlika (m): -143km
What car je testirao Audi Q4 e-tron 2022. godine i od tada je došlo do ažuriranja linije, iako je model ostao uglavnom nepromenjen.
Uticaj zimskih uslova rezultira maksimalnim dometom od 323km počevši od potpuno napunjene baterije. Ovo je 143km (-30,7 odsto) manje od onoga što zvanična cifra dometa govori kupcima da će dobiti od ovog skupog Audija.
7. Renault Megane E-Tech Equilibre – 32,0%
Godina testiranja: 2023
Zvanični domet: 442km
Zimski realni domet: 300km
Razlika (m): -142km
What Car je testirao dve verzije Renaultovog Megane E-Tech, a ovaj (sa manjim točkovima) se pokazao najgore rezultate.
Dok je Renaultov zvanični domet 442km za ovaj određeni derivat sa 18-inčnim legurama, zimski test Real Range je otkrio da može preći samo 300km dok se baterija ne isprazni. To znači da trećina dometa automobila nestaje.
6. Samit Jeep Avenger: -33,2%
Godina testiranja: 2024
Zvanični domet: 392km
Zimski realni domet: 262km
Razlika (m): -130km
Jedan od četiri modela u prvih 10 koji će biti testirani 2024. godine, Jeep Avenger je još jedan EV koji je za trećinu propustio svoju zvaničnu ponudu u zimskim uslovima.
Vlasnici mogu verovati da mogu da pređu 392km između punjenja, ali realnost u ovo doba godine je da je baterija automobila dovoljno dobra samo za 262km. To je manjak od 130km.
5. Volksvagen ID 7 Pro Match (bez toplotne pumpe): -33,7%
Godina testiranja: 2024
Zvanični domet: 616km
Zimski realni domet: 408km
Razlika (m): -208km
Folksvagen ID.7 je model executive limuzine koji je dizajniran da privuče predstavnike sa velikom kilometražom koji traže brzo – ali zeleno – vozilo sa jeftinim poreskim olakšicama za službena vozila.
Ali za one koji žele da se voze po zemlji, mogli bi biti uznemireni kada bi čuli da Pro Match verzija – bez toplotne pumpe – isporučuje 208km manje nego što se tvrdi. Dok zvanična statistika navodi 616km sa jednim punjenjem, zimski uslovi ovo ograničavaju na samo 408km.
4. Ford Mustang Mach-E prošireni domet RVD: -34,8%
Godina testiranja: 2022
Zvanični domet: 610km
Zimski realni domet: 397km
Razlika (m): -213km
U pogledu najveće razlike u kilometraži u zvaničnom i zimskom testiranom dometu, Ford Mustang Mach-E Extended Range RVD ima najgore rezultate.
Gubi zapanjujućih 213km dometa kada se uporede dva testirana rezultata;
3. Lexus RZ 450e Takumi: -36,7%
Godina testiranja: 2024
Zvanični domet: 404km
Zimski realni domet: 255
Razlika (m): -149km
U najnovijim rezultatima zimskih testova, Lexusov RZ je bio daleko od zvaničnog asortimana koji će kupci videti na veb stranici japanskog brenda i u brošurama u salonima.
Dok je vozačima rečeno da mogu da pređu do 404km od ovog premijum SUV-a, realnost je zimi da će on dostići samo 255km. Za veliki porodični model kao što je ovaj, domet manji od 255km može biti premalo za mnoge kupce.
2. Lexus UKS 300e Takumi: – 37,7%
Godina testiranja: 2024
Zvanični domet: 439km
Zimski realni domet: 273km
Razlika (m): -166km
Još jedan električni Lexus testiran u poslednjih 12 meseci je UKS 300e, koji prošao kroz proceduru zimskog testiranja 2024. I pokazao se čak lošije od svog većeg brata RZ.
Zimsko merenje stvarnog dometa od 273km je 166 manje od tvrdnje od 439km.
1. Fiat 500 42kWh Ikona: -40,4%
Godina testiranja: 2022
Zvanični domet: 318km
Zimski realni domet: 190km
Razlika (m): -128km
Od svih električnih automobila koji su trenutno u prodaji koji su podvrgnuti zimskom testu stvarnog dometa What Car, Fiat 500 ima jedan od najkraćih zahtevanih dometa (samo Ora Funki Cat/03 ima kraći zvanični domet). Međutim, ovaj gradski model u najvećem procentu promašuje svoje navedene brojke.
Dok je 318km ono što zvanični test postavlja kupcima, u zimskim uslovima bi trebalo da očekuju samo 1190km sa jednim punjenjem, što u suštini smanjuje dve petine njegovih zvaničnih podataka.
Kako funkcioniše What Car i kako testiraju električne automobile?
Prvi razlog tastiranja je zato što bi bilo previše opasno da se namerno isključuju električna vozila na javnom putu, What Car umesto toga sprovodi svoje testove stvarnog dometa na poligonu Horiba-MIRA u Vorkvikširu.
Zimski testovi se obično sprovode krajem januara do početka februara kada je malo verovatno da će temperature porasti iznad 10 stepeni.
Svaki automobil prati jednostavnu probnu rutu od otprilike 30km, koja uključuje 4km simulirane gradske vožnje stop-start, 9km pri konstantnim 80kmh i 17km pri konstantnoj 112 km/h.
Obrazloženje za visok procenat krstarenja velikom brzinom je to što će vozači koji žele da putuju na velike udaljenosti verovatno koristiti mrežu autoputeva.
Svaki automobil se puni do 100 posto, a zatim ostavlja na otvorenom preko noći, otprilike 14 sati na temperaturama između 0 i 2 stepena. Sledećeg jutra, sva električna vozila se ponovo uključuju da bi se uverili da su potpuno napunjena, pre nego što se proveri pritisak u gumama, kontrola klime je podešena na jednaku temperaturu i farovi su uključeni.
Koristi se Eko (ili najbliži ekvivalentni) režim vožnje, a automobili se ostavljaju u podrazumevanoj postavci regenerativnog kočenja – ako je dostupan „automatski“ ili „adaptivni“ režim, ovo je izabrano.
Svaki model se zatim više puta vozi oko probne rute u konvoju, sa promenama vozača i prekidačem u radnom stanju na kraju svake petlje. Ovo se izvodi sve dok se baterija potpuno ne isprazni.
Zašto dometi električnih vozila više opadaju zimi?
Prvo je važno istaći da proizvođači jasno navode da su zvanični podaci citirani na njihovim veb stranicama i marketinškom materijalu zasnovani na doslednom testu koji svaki model koji se prodaje u Evropi mora da preduzme kako bi pružio podatke o efikasnosti i ekonomičnosti.
Kao i kod cifara milja po galonu (mpg) koje se navode za benzinske, dizel i hibridne automobile, zvanično merenje dometa je samo u svrhu poređenja, a ne nužno i pravi odraz onoga što se može postići na putu.
Međutim, s obzirom na važnost da vlasnici električnih automobila nikada ne bi trebalo da ostanu bez baterije, stručnjaci tvrde da bi brojke koje su predstavljene kupcima trebalo da budu što realnije.
Steve Huntingford, urednik časopisa What Car, rekao nam je: „Naše testiranje stvarnog dometa pokazuje prosečan pad u rasponu od 18 procenata čisto električnih modela u zimskim u odnosu na letnje uslove.“
Stiv kaže da je to zbog hladnijeg vremena koje „štetno utiče na efikasnost litijum-jonskih baterija“.
On je objasnio: „Modeli opremljeni toplotnom pumpom, koja pomaže u održavanju temperature baterije, manje su pogođeni, ali vozači većine EV će morati da planiraju da češće pune u zimskim mesecima.“
Električni automobili takođe ne stvaraju mnogo nekorisne toplote kao vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, koja to koriste u svoju korist.
U automobilu na benzin ili dizel, nekorisna toplota koju proizvodi motor koristi se za zagrevanje kabine vozila kada je grejač uključen.
Pogonski sklopovi u električnim vozilima su generalno između 75 i 90 procenata efikasniji u poređenju, a pokretni delovi u elektromotorima ne stvaraju višak toplote.
To znači da će vozači električnih automobila morati da se oslone na sistem grejanja vozila da bi se zagrejali dok voze, i na taj način troše energiju iz baterije i smanjuju domet.