Evo zašto bi HAPŠENJE Milorada Dodika bila neviđena GLUPOST za Bosnu i Hercegovinu!

1. Političke posljedice
Republika Srpska
-
Radikalizacija političke scene – Dodikove pristalice i političke stranke bliske njemu (SNSD) proglasile bi hapšenje napadom na Republiku Srpsku.
-
Deklaracija o samostalnosti? – Narodna skupština RS mogla bi donijeti odluku o “odbijanju dalje saradnje sa institucijama BiH”, što bi praktično značilo secesionističke poteze.
-
Blokada institucija – Ministri i zastupnici iz RS-a u institucijama BiH mogli bi dati ostavke, čime bi državne institucije postale nefunkcionalne.
Federacija BiH
-
Političke partije u Sarajevu slavile bi hapšenje kao pobjedu vladavine prava, dok bi hrvatski politički faktori (HDZ BiH) zauzeli neutralan stav i tražili ustavne reforme kako bi zaštitili hrvatske interese u novonastaloj krizi.
-
Stranke poput SDA i DF-a koristile bi situaciju da traže veću centralizaciju države.
2. Sigurnosne posljedice
Mogući nemiri i sukobi
-
Masovni protesti u Banjaluci – hiljade Dodikovih pristalica izašle bi na ulice tražeći njegovo oslobađanje.
-
Odbijanje policije RS-a da sarađuje sa državnim vlastima moglo bi dovesti do sukoba s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA).
-
Paravojne grupe i eskalacija nasilja – određene radikalne grupe unutar RS-a mogle bi pokušati napasti institucije BiH, što bi vodilo u opasnu sigurnosnu situaciju.
Reakcija EUFOR-a i međunarodne zajednice
-
EUFOR bi povećao prisutnost u BiH, posebno u Sarajevu i Brčkom, kako bi osigurao stabilnost.
-
NATO bi bio na oprezu – ako bi situacija eskalirala, mogla bi se razmotriti šira vojna intervencija kako bi se spriječio oružani sukob.
-
Međunarodne sankcije Republici Srpskoj – EU i SAD bi vjerovatno uvele dodatne sankcije protiv političara koji budu podržavali secesionističke poteze.
3. Ekonomske posljedice
-
Povlačenje investitora i ekonomski pad – strani investitori bi se povukli, a vrijednost konvertibilne marke mogla bi pasti.
-
Blokade na međuentitetskoj liniji – trgovina između Federacije i RS-a mogla bi biti prekinuta, što bi dodatno oslabilo privredu.
-
Pojačana ekonomska zavisnost RS-a od Srbije i Rusije – ukoliko RS krene u izolaciju, oslanjala bi se na ekonomske i političke veze s Beogradom i Moskvom.
4. Međunarodne posljedice
Srbija
-
Vučić pod pritiskom – Srbija bi bila prinuđena da bira između podrške Dodiku (što bi značilo sukob sa Zapadom) ili distanciranja od njega kako bi očuvala sopstvene interese.
-
Mogući talas nacionalizma – radikalni političari u Srbiji mogli bi tražiti oštrije reakcije na hapšenje.
Zapad i Rusija
-
EU i SAD bi podržali hapšenje i nastavili insistirati na vladavini prava.
-
Rusija bi osudila hapšenje i mogla bi podržati RS kroz političku i ekonomsku pomoć.
Hapšenje Milorada Dodika moglo bi dovesti do najdublje političke i sigurnosne krize u Bosni i Hercegovini od završetka rata. Postoji realan rizik od institucionalne blokade, masovnih protesta, pa čak i izolovanih incidenata nasilja. Međunarodna zajednica bi bila prinuđena da aktivnije interveniše kako bi spriječila raspad zemlje i moguće sukobe.
Da bi se izbjegao najgori scenario, bilo bi ključno osigurati da hapšenje bude dio šireg političkog procesa, uz diplomatske pregovore i garancije međunarodne zajednice da neće doći do destabilizacije.