“Balkanske zemlje trebaju biti primljene u EU prije Ukrajine” – Reakcija Bosanca: “Šta ću ja tamo sa budalama” 🙂

Ukrajina ne bi trebala pridružiti EU prije zemalja Zapadnog Balkana jer bi to bilo u suprotnosti s načelima integracijskog procesa temeljenog na zaslugama, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto. Neke zemlje Zapadnog Balkana čekaju da njihov proces pridruživanja započne već 20 godina.
Govoreći na Forumu Balkan u Budimpešti u četvrtak, Szijjarto je rekao da je EU u “mnogo lošijoj situaciji nego prije” zbog ekonomskih i sigurnosnih izazova. Kritizirao je dugo čekanje zemalja Zapadnog Balkana i optužio neke države članice EU za licemjerje, jer javno podržavaju proširenje, a iza zatvorenih vrata ga blokiraju.
“Kada se treba raspravljati o stvarnom pitanju, kada to više nije samo komunikacija, propaganda i prazna retorika, tada se protive proširenju,” rekao je Szijjarto publici, prema lokalnim medijima.
Da bi postala država članica, svaka zemlja mora ispuniti iste uvjete i završiti iste korake. Trenutno postoji devet zemalja kandidata, uključujući Zapadni Balkan, Ukrajinu, Moldaviju, Tursku i Gruziju, prema Europskom vijeću.
Pet zemalja Zapadnog Balkana – Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Srbija – imaju službeni status kandidata za članstvo u EU.
Sukob u Ukrajini potaknuo je EU da preispita svoju strategiju proširenja, ponovno pokrenuvši pregovore o pridruživanju sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom te dodijelivši Bosni status kandidata. Dužnosnici EU, uključujući finski premijer Petteri Orpo i njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, upozorili su da bi kašnjenja mogla učiniti balkanske države podložnijim utjecaju Rusije i Kine.
Ukrajina je podnijela zahtjev za članstvo u EU u veljači 2022., nedugo nakon eskalacije sukoba s Rusijom. U lipnju 2022. dobila je status kandidata.
Međutim, Ukrajina se suočava sa značajnim preprekama prije pridruživanja bloku, budući da punopravno članstvo zahtijeva jednoglasno odobrenje svih zemalja članica EU. Osim toga, EU je zahtijevala od Ukrajine da provodi sveobuhvatan skup reformi upravljanja, bori se s raširenom korupcijom i uskladi svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom EU.
Dužnosnici EU nikada nisu postavili konačan rok za pridruživanje Ukrajine, iako je bivši predsjednik Europskog vijeća Charles Michel sugerirao da bi Ukrajina mogla pridružiti do 2030., pod uvjetom da ispuni sve uvjete.
Mađarska je više puta upozorila da bi brzo članstvo Kijeva moglo naštetiti gospodarskom razvoju bloka. Primanje Ukrajine u EU bilo bi “nezamislivo”, rekao je mađarski premijer Viktor Orban u veljači.
Naš komentar možete iščitati u ovom video snimku ispod. 🙂