ČAJ KOJI AUTOMATSKI ZAUSTAVLJA KAŠALJ
Ako imate kašalj koji nikako ne možete zaustaviti, a isprobali ste već i dosta prirodnih lijekova, probajte i čaj od zovinog cvijeta.
Da biste napravili ovaj prirodni čaj protiv kašlja potrebno vam je 30 grama cvijeta zove, 30 grama cvijeta podbjela, 20 grama morača i četiri decilitra ključale vode.
Vodom prelijte tri kašike mješavine tih sastojaka i poklopite. Poslije dva sata procijedite i uzimajte čaj svaka dva sata po jednu kašiku.
Ovaj čaj pomaže kod svih vrsta kašlja. Osim toga, ovaj čaj vam može biti od pomoći i kod prehlade, bronhitisa, gripa, početne upale pluća i jake kijavice.
Losion za osjetljivu kožu
Ako imate osjetljivu kožu i htjeli biste je mazati s prirodnim preparatom onda je losion od zove pravi izbor za vas.
Da biste napravili ovaj zdravi losion potrebne su vam 2,5 šolje vode i 25 grama osušenog cvijeta zove.
Ključalom vodom prelijte cvijet zove i poklopite. Kada se ohladi procijedite u čistu staklenu posudu i čuvajte u frižideru.
Losionom natopite komadić vate i očistite lice. Ovaj losion umiruje i osvježava osjetljivu kožu.
Losion od zove trebalo bi da se upotrijebite tokom naredna tri dana.
ZOVA
Zova ili bazga (lat. Sambucus nigra), koja je hiljadama godina u službi čovjeka, spada među najstarije korišćene i najljekovitije biljke u Evropi. Još je Hipokrat govorio da mu zova može biti zamjena za sve lijekove.
Stari Evropljani, ali i Indijanci, koristili su je u liječenju upala, probavnih tegoba, žutice, ženskih bolesti i gripa. Postoji tridesetak vrsta unutar porodice zova, a najznačajnije su crna i crvena. Kod nas se najčešće koristi crna.
Cvjetovi zove bogati su glikozidima, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C.
Plodovi zove, bobice, beru se kada su potpuno zreli, jer su nezreli plodovi otrovni. Zreo plod sadrži flavonoide, tanine, antocijane i tragove etarskog ulja. Bogat je šećerima, voćnim kiselinama i vitaminom C.
Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži zova odgovorni za većinu njenih ljekovitih svojstava.
Flavonoidi su moćni antioksidansi koji štite naše ćelije od oštećenja. Zbog toga se koristi u liječenju degenerativnih bolesti i kao prevencija karcinoma.
Veliki je saveznik u sprečavanju gripa i prehlade, jer jača imunitet. Osim toga, ima antivirusno i antimikrobno djelovanje. Korisna je kod astme i upale disajnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.
U proljeće, njen cvijet može se koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija, a ima i detoksikacijsko djelovanje, jer pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezdi.
Može pomoči i kod akni, čireva, konjuktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik te doprinosi i zdravlju bubrega.