33 BILJNE RECEPTURE OD KOJIH VISOK PRITISAK NESTAJE KAO RUKOM ODNESEN
Predstavljamo vam brojne prirodne recepte i savjete protiv problema s krvnim pritiskom
Bolest visokog pritiska ili, stručno, hipertenzija nastaje kao poremećaj periferne vaskularne cirkulacije. Sve počinje od oboljenja uzrokovanog raznim negativnim faktorima (umor, stres, preležana bolest, zloupotreba alkohola i cigareta, psihičke traume, zračenje, nezdrav način života, klimatske i vremenske promjene…). Međutim, i genetika može biti odgovorna za ovu bolest, a naravno i višak kilograma.
Ispoljava se kao stenokardija, poremećaj srčanog ritma, cirkulacije i pritiska, a simptomi su slabost, vrtoglavica, umor, nesanica, ukočenost prstiju i „tačkice“ pred očima. Na ovom stadijumu poremećaja vaskularne cirkulacije treba u korijenu sasjeći razvoj hipertenzije. Otkrićemo vam kako to možete učiniti držeći se provjerenih ruskih narodnih recepata i, naravno, bez upotrebe industrijskih lijekova.
Postoji više od 50 ljekovitih biljaka koje preporučuju različiti autori zaliječenje hipertenzije. Spomenućemo šest koje smatramo najvažnijim: kad pritisak skoči, uzmite čaj od cvijeta crvenog gloga ili izdrobljenih bobica crvenog gloga, aronije, srčanice (lat.Leonurus cardiaca), žablje trave (lt. Gnaphalium uliginosum), kokoca, a takođe možemo koristiti čaj od korijena od valerijane. Ovi čajevi se piju pojedinačno, ne treba praviti mješavine. Možete koristiti i hajdučku travu, koju mnoge naturopate smatraju glavnom biljkom za liječenje visokog pritiska. Kura je duga ali veoma efikasna.
Evo nekoliko izvrsnih biljnih receptura za regulisanje krvnog pritiska.
Čaj od koprive
Kopriva smiruje, djeluje kao diuretik i na taj način reguliše krvni pritisak. Tri kašike svježih listova prelijemo litrom prokuhane vode. Ostavimo da odstoji deset minuta, procijedimo i pijemo tokom dana na šoljice.
Čaj od lipe
Dvije kašike cvjetova lipe prelijemo s pola litre prokuhane vode. Treba piti više puta na dan, gutljaj po gutljaj.
Imela i bijelo vino
Dvije kašike listova imele namačemo deset dana u litar bijelog vina. Pijemo po jednu čašicu svakog dana, i to nakon obroka.
Tinktura od bijelog luka
Tri kašike svježeg, očišćenog i nasjeckanog bijelog luka namaćemo dvije sedmice u litar dobre rakije. Zatim bijeli luk istisnemo i odstranimo. Pijemo po dvadeset i pet kapi prije ručka i večere.
Kukuruzna svila, šumske jagode i stolisnik
Pripremiti po dvije supene kašike kukuruzne svile i stolisnika. supenu kašiku šumskih jagoda i malu čajnu kašičicu đurđice. Sve dobro promiješati i supenu kašiku preliti s 3 dl prokuhane vode. Ostaviti 10-15 minuta poklopljeno, zatim procijediti, zasladiti pčelinjim medom i piti toplo triput na dan prije jela po šoljicu, ili svaki sat-dva po nekoliko gutljaja. Uzimati 20 dana u mjesecu. Zatim sljedeći mjesec opet 20 dana itd.
Može se izmiješati imela, stolisnik, cvijet od gloga i kamilice u jednakim omjerima, te pripremiti kao gore spomenuti napitak.
Čaj od glogovog cvijeta
- Pola čajne kašičice glogovog cvijeta samljevene u prah pomiješa se s malo šećera i popije kao aspirin s malo vode dva puta na dan.
- RECEPT: Kašiku glogovog cvijeta stavi se u 200-300 g hladne vode i pusti da zavrije (ali ne smije kuhati). Zatim se skine odmah sa štednjaka i ostavi se pariti poklopljeno 10 minuta. Nakon toga se procijedi, doda malo limunovog soka i pije se po šoljicu u podne i naveče prije spavanja.
- RECEPT: Zdrobljene plodove i listove gloga prelijemo vrućom vodom. Čaj pijemo na gutljaje.
Cvekla i limun
Izribati prijesnu proljetnu ranu cveklu i pomiješati sa sokom od limuna. Na dan pojesti po mali tanjurić.
Glogov cvijet i špirit
U pola litra alkohola 96% (špirit) stavi se 5 supenih kašika glogovog cvijeta. Boca neka bude litrena. Dobro je začepiti i na dan barem jednom portresti. Nakon 10 dana se procijedi. Od tog lijeka uzima se na dan dva puta po 20 kapljica razrijeđenog s malo vode. Ukoliko bolesnik pati od nesanice neka uzme uveče prije spavanja 40 kapi, opet razrijeđenog s malo vode. Taj lijek je dobar i za smirenje srca.
Bijeli luk i limun
Velika glavica bijelog luka kuha se 10 minuta u pola litre vode. Kad se ohladi, nalije se u bocu i dodaju se 3 poveća limuna. Pije se svaki dan na prazan želudac – po mala čašica.
Kukuruzno brašno
U jednu šoljicu stavimo 3 supene kašike kukuruznog brašna i na to nalijemo 3 dl hladne vode. Tako neka stoji 2-3 sata. Nakon toga se preko dana pomalo popije. Brašno ne treba miješati ni dirati. To svaki dan treba ponoviti.
Peršunov čaj
Preporučuje se skuhati čaj od peršuna (list i korijen) – 2 supene kašike na 2 dl vode kuha se 5-10 minuta, a zatim pojede i popije. Uzima se tri put na dan po šoljicu.
Pekmez od borovnice
Pekmez od borovnice navodno potpuno liječi visoki krvni pritisak, ako se svako jutro na prazan želudac uzima malu kašiku pekmeza. Taj lijek treba uzimati duže vrijeme. U slučaju većeg povišenja pritiska uzmu se dvije male kašičice dvaput na dan.
Kaša od limuna i luka
Jedan veći limun dobro operemo i jedan luk iste težine očistimo, sve zajedno sameljemo u mašini za mljevenje mesa i dodamo toliko šećera koliko limuna i luk teže zajedno (kod limuna se koštice odstrane). To se stavi u malu prikladnu posudu i svako jutro na prazan želuac uzme jedna čajna kašičica.
Recepture s limunom
Svako jutro na prazan želudac pojede se usitnjeni limun u koji se umiješa 10 g kvasca. Kura traje 1-2 godine.
Svako jutro na prazan želudac treba popiti čašu limunade od jednog limuna. Preko dana umjesto vode treba piti limunadu.
Pola kg. limuna izreže se i samelje na stroju za meso, pomiješa s pola kg šećera i ostavi 10 dana stajati. Od tog lijeka uzme se svako jutro na prazan želudac jedna kašika.
Čaj od listova masline
Osam do deset listova masline narežemo i stavimo ih preko noći u 2 dl vode, a ujutro pet minuta kuhamo te potom pijemo na gutljaje.
Čajne mješavine
Odoljen, zohva (bazga), glog, poljska preslica, pasja ruža (divlja ruža), rutvica, imela: piti dva puta na dan po jednu šoljicu čaja, i to ujutro i naveče.
Odoljen, glog, listovi masline: Četiri kašike mješavine biljaka (po kašiku odoljenovih korijena te glogovih listova, cvjetova ili plodova i dvije kašike listova masline) prelijemo litrom prokuhane vode. Pijemo čaj zaslađen medom, i to tokom sedam dana po dvije šoljice tri puta na dan, prije obroka.
Bosiljak, metvica, lsitovi masline, kičica: Pijemo po dvije šoljice čaja tri puta na dan, prije obroka.
Glog, matičnjak, metvica, listovi masline, stolisnik (naročito prikladno kad je krvni pritisak previsok; na nervnoj osnovi): pet kašika te mješavine prelijemo sa litar prokuhane vode. Pijemo više puta na dan čaj zaslađen medom.
Glog, listovi masline, lavanda, imela: Šest kašika mješavine (po kašiku gloga, lavande i imele te tri kašike listova masline) prelijemo litrom prokuhane vode. Pijemo tri puta na dan po dvije šoljice čaja zaslađenog medom, i to prije obroka.
Listovi zimzelena
Kašiku zdrobljenih listova zimzelena stavimo u dva decilitra vode i ostavimo pokrivenu dva sata. Uzimamo tri puta na dan po jednu kašiku, i to prije jela.
Tinktura od bijelog luka
Jednu čehnu bijelog luka namačemo dva dana u pola lira rakije; uzimamo po dvadeset kapi na dan u čaju od matičnjaka ili kadulje.
NAPITAK KOJI SNIŽAVA PRITISAK I ZAUSTAVLJA VRTOGLAVICU
Uzme se metvice, kičice, kadulje i mažurana u jednakim omjrima. Od te mješavine jedna kašika prelije se s 300 g prokuhane vode i ostavi jedan sat da odstoji. Nakon toga se procijedi, doda sok od jednog povećeg limuna i nezaslađeno pije dva puta na dan. Jesti neslanu kuhanu rižu s malo masla.
Napitak protiv navale krvi u glavi
Kamilice, kore od narandže, stolisnika – 3 kašike rusomače, matičnjaka – 2 supene kašike, gencijana – supenu kašiku. Sve dobro promiješati i od te mješavine supenu kašiku čaja preliti s dva dl prokuhane vode, ostaviti poklopljeno da odstoji 10-15 minuta, zatim procijediti, zasladiti pravim medom i piti nekoliko puta na dan po malu šoljicu.
Za vrijeme liječenja treba držati dijetu: hraniti se mliječnom hranom, povrćem i voćem. Meso jesti samo najviše dva puta sedmično i to svježe. Zabranjeni su suhomesnati proizvodi i konzerve kao i sva alkoholna pića.
POKUŠAJTE I S ISHRANOM NORMALIZIRATI PRITISAK
Brojna istraživanja pokazuju da je hrana prepuna tvari koje povisuju i snizuju krvni pritisak. Odabir ishrane kojom ćete sniziti visoki krvni pritisak je u sve većoj mjeri prvi izbor praktično svih stručnjaka, umjesto ili uz uzimanje tvorničkih lijekova.
Prvo pokušajte s ishranom. Popis hrane koja može pomoći u snižavanju krvnog pritiska sve je duži te sve više na sebe svraća pažnju i budi zanimanje liječnika koji se time neprekidno bave. evo nekoliko savjeta:
CRVENI LUK – jedna glavica luka na dan, uz obroke
BIJELI LUK – dvije čehne na dan uz obroke, i tako tokom četiri dana, a uz to popijemo i decilitar mlijeka.
POVRĆE, ZOB, RIŽA, PROSO – Jesti dosta povrća i ostale navedene namirnice.
VOĆE – Sve vrste voća, a posebno šumske jagode i kruške, te voćni sokovi su od velike pomoći za normalizaciju pritiska.
NESLANA KUHANA RIŽA: Bolesnici treba da jedu 2-3 dana samo neslanu kuhanu rižu bez ikakve druge hrane. Riža se mora tako dugo kuhati dok ne postane posve kašasta.
VAŽNA NAPOMENA: Hrana koju jedemo treba biti što manje posoljena i začinjenja.
Tri zlatna pravila
- Izbor profesije i zanimanja je komplikovana stvar i ne mijenja se tako lako. Ipak, ukoliko imate nasljednu hipertenziju, trebalo bi da izbjegavate posao koji je povezan s čestim stresom, rad u noćnim smjenama, kao i službena putovanja. Fokusirajte se na kreativne profesije koje prodrazumjevaju ručni rad ili neku vezu s prirodom, a ne na poslove koje se zasnivaju na profitu. Zapamtite da zdravlje nema cijenu!
- Stresni faktori ne djeluju na nas sami od sebe, već nas „pomjera“ naša reakcija na njih. Najbolji protivotrov za stres jeste humor i tolerancija, a još je bolje izbjegavanje neprijatnih, zlobnih i osvetoljubivih ljudi i konfliktnih situacija. Neophodan je stalni blagonaklon osmijeh – to je jedino sredstvo za neutralizaciju stresa. Pokušajte sve probleme da rješavate kroz šalu.
- Pravilna ishrana – uključena je u „zlatnu trojku“ sredstva protiv hipertenzije. Najvažnije je da hrana bude na bazi povrća s minimumom ljutih, prženih, a posebno mesnih jela, dok porcija voća i povrća treba da iznosi najmanje 700 g dnevno. Naročito su korisni: mrkva, kupus, peršun, lubenice, dinje, bundeve, cvekla i naravno, uvijek su dobrodošli bijeli luk i bobičasto voće. Prednost dajte bobicama crvenog gloga i aronije.
Od pomoći su takođe cvijetovi crvenog gloga zajedno sa žutim kokocem, nanom i limunom, origanom i majčinom dušicom. Uzmite po prstohrav od svake biljke i pripremite čaj od te mješavine.
KAKO SE RUSI BORE S VISOKIM PRITISKOM
Nedavno su stručnjaci u moskovskom Institutu naturopatije isprobali mnoga dostupna i efikasna sredstva za kućno liječenje početnih faza hipertenzije.
Nabrojaćemo neke: autoregulacija, mentalna higijena, autosugestija, autotrening i najvažnije – učenje i njegovanje pozitivnih misli, dobre volje, opuštanja, tolerancije, optimizma, razvijanje ljubavi prema prirodi, sve ono što pomaže istočnjačkom narodu da izbjegne napete i stresne siutacije, odnosno da neutralizuje bilo kakve psihičke poremećaje koji nemaju organski uzrok.
Od velike važnosti je fizikalna terapija, koja obuhvata samomasažu, ritmičku gimnastiku, skijanje i biciklizam, šetnje lagani rad u bašti, plivanje i sl. Dobar uticaj ima i kreativan stvaralački rad, odnosno hobi koji donosi i duhovno i estetsko zadovoljstvo. Kod kuće se možete baviti vezom, pletenjem, duborezom, slikanjem… tačnije onim radom gdje se rad ruku povezuje s glavom i srcem.
Ruski stručnjaci vjeruju da osobe koje se bave ovakvom vrstom posla rjeđe pate od hipertenzije. S druge strane, oni koji vrijeme provode pred TV-om osjećaju jake glavobolje, srčane smetnje i povišeni pritisak.
Ruski naučnici savjetuju da u ishrani bude više ugljenih hidrata, voća, povrća, ljekovitog bilja, bobičastog voća i meda. Obavezno treba jesti jabuke, grožđe, brusnice ili piti njihove sokove (u njima se nalaze i dobre organske kiseline), pritom svježe cjeđene sokove treba piti najmanje četiri čaše dnevno!
U širokom luku treba izbjegavati usoljene proizvode, budući da so zadržava vodu u organizmu i time povećava krvni pritisak. Osobama s visokim krvnim pritiskom preporučuje se da stalno prate nivo holesterola u krvi, a takođe treba ograničiti proizvode bogate holesterolom kao što su masna mesa, sirevi, masni mliječni proizvodi, a naročito sve vrste kobasica, viršli, pašteta i druge mesne prerađevine.
Važno je napomenuti da su u današnje vrijeme s lista zabranjenih namirnica bogatih holesterolom izbačena jaja i morski plodovi. Dokazano je da oni potpomažu normalizaciju metabolizma holesterola u organizmu. Takođe, ne treba u potpunosti isključiti iz ishrane mliječne masti.
Čorba od suncokretovih sjemenki
Uzmite emajliranu šerpu i sipajte u nju sirove sjemenke suncokreta, otrilike oko pola litra. Sjemenke treba da budu neoštećene i dobro oprane. Uspite u posudu još litar i po hladne vode i stavite da provri, kuhajte na tihoj vatri oko dva sata. Skuhanu „čorbu“ procijedite, ohladite i pijite po čašu tokom dana. Ovakav lijek će vam vrlo brzo pomoći – pritisak će se odmah vratiti u normalu, a efekat će biti dosta stabilan. Ovaj čaj se preporučuje svima koji pate od hipertenzije.
Lukova voda
Ovaj način liječenja hipertenzije pomaže ljudima kojima povremeno raste prtisak, ali pritom ne dostiže veoma visoke cifre. Uzmite pola šolje proključale vode i običnu glavicu luka.
Uveče prije spavanja stavite glavicu luka u šolju vode i ostavite na noćnom ormariću. Kada se ujutro probudite, dok ste još u krevetu, izvadite luk iz šolje i ispijte vodu. Uzimajte lukovu vodu dva puta nedjeljno i vaš krvni pritisak će se normalizovati, pa više nećete morati da trošite novac na skupe lijekove.
Terapija s medom i orasima
Preporučuje se da svakodnevno pojedete po 100 g oraha s medom (1-2 supene kašike meda) ili bez meda. Terapija traje 45 dana, pa se pravi pauza.
Samomasaža
Da biste spriječili skok pritiska pri sljedećoj promjeni vremena, ili tokom neke stresne situacije, primjenite samomasažu. Samomasaća započinje pritiskom dlanova na
ČELO i to od nosa prema ušima;
LICE – od čela prema bradi i podbradku („umivanje“);
SLJEPOOČNICA – vrhovima kažiprsta i srednjeg prsta;
VRAT – od potiljka do ramena;
RAMENI POJAS („brahijalni splet“) – od ramenih zglobova, ručnih zglobova i onih na dlanovima.
Svaka od ovih masaža ponavlja se oko 15 puta dnevno, a pri kraju treba autosugestivno izgovoriti „Smiren sam, bez briga. Savršeno sam miran… “
Stari ruski recepti protiv visokog pritiska
BOKVICA I RAKIJA – Da biste snizili pritisak: uzmite četiri supene kašike prethodno usitnjenog lista bokvice, prelijte ga čašom votke ili rakije i ostavite da odstoji dvije nedjelje na tamnom mjestu. Procijedite dobijenu smjesu i upotrebljavajte po 30 kapi, tri puta dnevno. Visok pritisak će nestati kao rukom odnesen.
MJEŠAVIJNA MEDA, ŠIPKA I LIMUNA – Pripremite mješavinu od limuna, brusnice, šipka i meda. Limun sameljite na mašini za meso. Jednu supenu kašiku samljevenog limuna pomješajte s istom količinom brusnice, dodajte još pola supene kašike svježe samljevenog šipka (melje se na mašini za meso). Mješavini dodajte čašu meda. Koristite po jednu supenu kašiku ujutro i uveče.
KAŠA OD BRAŠNA – Uzmite jednu supenu kašiku raženog brašna, prelijte ga s dvije supene kašike prokuhane vrele vode. Pojedite dobijenu kašu ujutro na prazan stomak. U slučaju vrlo visokog pritiska možete poslije upotrebe ražene kaše uzeti i laksativ. Neka vam ovo bude doručak dok se ne budete osjećali bolje.
MED I MLADI LUK – Uzmite čašu majskog meda i čašu soka od bijelog mladog luka, pomiješajte ove sastojke i dodajte 50 g samljevene kore limuna (melje se na mašini za meso). Mješavinu treba čuvati u frižideru u dobro zatvorenoj posudi. Koristite tri puta dnevno po jednu supenu kašiku oko dva-tri sata poslije jela ili oko jedan sat prije obroka, tokom dva mjeseca.
VAŽNA NAPOMENA: Ove recepte najbolje je koristiti naizmjenično jedan za drugim, na taj način su mnogo efikasniji. Sami ćete, nakon primjene, otkriti šta vam najviše odgovara, pa ćete to kasnije primjenjivati.
Breza smiruje pritisak
U ruskoj narodnoj medicini se vjeruje da breza povoljno utiče na normalizaciju pritiska. Kad im skoči pritisak, oni stavljaju na glavu kapu s komadićima brezine kore.
Radi se o posebnim kapama s dodatnim džepovima; jedan od džepova je na čelu, druga dva sa strane, dok zadnji džep pada na potiljak.
Isijeku na kockice brezinu koru i stavljaju komadiće u džepove. Kada im pritisak skoči, stave kapu na glavu.
(aura.ba)