Na to upozoravaju oftalmolozi, koji se, kako kažu, iz godine u godinu susreću sa sve većim brojem mališana kod kojih se otkrije ovaj poremećaj u razvoju vida.
Za slabovidnost ljekari kažu kako i nije bolest, nego prekid funkcije na nivou vidnog korteksa koji se češće javlja samo na jednom oku.
Najčešći je zdravstveni problem kod djece u BiH, ali je dokazano i da je vodeći uzrok monokularne sljepoće u dobi od 20. do 70. godine života.
Kad je liječenje uspješno
Prema riječima prof. dr. sc. Jasmine Alajbegović-Halimić, specijaliste oftalmologa-oftalmopedijatra, sa problemom slabovidnosti kod djece danas se suočavaju i puno bogatije zemlje od naše, a u BiH ona je svake godine sve prisutnija i zbog toga što naša država nema strateškog preventivnog programa za ambliopiju.
- Hrvatska je ulaskom u Evropsku uniju napravila iskorak uvođenjem registra ambliopije na državnom nivou, odnosno zakonsku obavezu pregleda vida kod djece između treće i četvrte godine života. To je uvedeno zato što zvanična medicina smatra da se prvi sistematski pregled očiju kod djeteta mora napraviti prije njegovog polaska u školu. Mi smo nažalost, navikli odvesti dijete na pregled kičme, kukova i tabana, a oči ostavljamo za period kad mališan treba poći u školu. Generalno gledajući, to je za mnogu djecu kasno – naglašava Alajbegović-Halimić.