Imunitet je ključ zdravlja – Recepti i savjeti za izgubljeni imunitet
Stvaranje imuniteta je sposobnost organizma da se odbrani od raznih bolesti, infekcija i zaraza. Iako svako od nas ima određeni imunitet, neko jači, netko slabiji, važno ga je dodatno pojačati, odnosno povremeno aktivirati, pogotovo u određenom godišnjem dobu.
Pravilnim izborom hrane i upotrebom ljekovitog bilja moguće je ojačati imunitet i spriječiti pojavu bolesti koje jesenje-zimsko vrijeme sobom nosi.
Faktori koji najviše utiču na slabljenje imuniteta jesu nepravilna ishrana, stres, konzumiranje alkohola i stimulativnih sredstava i prečesta upotreba lijekova.
Konzumirajte čajeve od nane, kamilice i majčine dušice; tople napitke od limuna i narandže jer oni vlaže i griju sluzokožu štiteći je od bakterija.
Pripravci za jačanje organizma
Za liječenje opće slabosti, iznemoglosti i sličnih smetnji nastalih kao posljedica preležanih hroničnih, dugotrajnih bolesti stoljećima se u narodnoj i u znanstvenoj medicini koristi razno ljekovito bilje. Najviše se cijeni bilje opora okusa, tj. ono koje ima mnogo tanina.
Za popravljanje teka, pa prema tome i za jačanje, upotrebljava se mnogobrojno neotrovno gorko bilje. U znanstvenoj, a pogotovo u našoj narodnoj medicini, mnogo se cijeni domaće bilje koje sadrži osim tanina još i gorke i mirisne sastojke. Katkad se u toj bogatoj recepturi nađu i biljke koje istovremeno sadrže i neotrovne ljute tvari koje također popravljaju tek, jer draže organe za probavu i time pojačavaju lučenje pljuvačke, želučanog i drugih sokova bogatih raznim enzimima prijeko potrebnih za bržu i pravilnu probavu hrane.
Iako liječenje tim sredstvima za jačanje još nije dovoljno proučeno i znanstveno objašnjeno, ti se lijekovi ipak svagdje i svakodnevno koriste u nas i u inozemstvu. Njihova upotreba stoljećima ne prestaje. Naprotiv, u posljednim godinama sve više raste.
Domaće oporo i gorko bilje za jačanje koje se najviše upotrebljava bilo bi ovo: list i korijen koprive, troskot, lisac, živa trava, crni gavez, mrtva kopriva, petrovac, sporiš, podubica, trave-ive, štavelj, verbena, cikorija, žuti trn, hrastova kora, žir i šišarka, orahova ljuska, pupoljci i list, cvijet, list i plod raznih vrsta ruža i brusnica, list i plod kupine, maline, ribizle, šumske i pitome jagode, ogrozda, dunje, jabuke i mušmule, kora pitomog i divljeg kestena i johe, suručica, očajnica (marulja), drijenova kora i plod, trnjine, zečja stopa, trava od srdobolje, lubeničarka (krvara), srčenjak, steža, korijen i list borovnice i drugo oporo voće i bilje. Te se biljke pripremaju na razne načine, a najbolje ih je kiseliti desetak dana u starom crnom vinu. Pije se tri puta dnevno po jedna čašica pola sata prije jela.
Najčešće korištene domaće gorke i mirisne biljke za jačanje jesu: lincura, kičica (gorčica), gorka djetelina, trava-iva, podubica, sporiš, pelin, pupoljci crne topole, podanak zdravca, cvijet kaline, vinovo lišće, cvijet suncokreta, kora gorke naranče, iđirot, očajnica (marulja), blaženi čkalj, artičoka, odoljen, maslačak, hmelj, rudinski pelin, čempresove šišarice, komonika (divlji pelin) i drugo.
Gorko bilje za jačanje
U najnovije se vrijeme sve više koristi bilje koje sadrži pektin, kao što su dunja, mušmula, divlja jabuka i kruška, kora od naranče i limuna i drugo. Najviše pektina sadrže neki naši zreli plodovi, osobito u kori. Tako, na primjer, u kori jabuke ima oko 17, a u kori naranče do 25% pektina, zbog čega se koriste za ekstrakiranje pektina u industrijskim razmjerima, jer se pektini (poliuronske složene koloidne tvari) sve više i raznovrsnije koriste u borbi protiv dosadnih ljetnih proljeva i opće slabosti, iznurenosti, osobito kod djece.
Gore navedene biljke upotrebljavaju se u raznim oblicima, u obliku raznovrsnih preparata: prašaka, čajeva, tinktura, ekstrakata, toničnih vina, sokova i u drugim oblicima. Uvijek se uzimaju prije jela! Složeniji se lijekovi pripremaju u apotekama.
Gorko bilje za jačanje teka (apetita), želuca i uopće za jačanje mnogobrojno je. Najviše se cijeni ono koje je ne samo gorko, nego je istovremeno i oporo, mirisno i sluzavo, jer takvo bilje ima kompleksno djelovanje.
Domaće bilje
Zanimljivo je i važno napomenuti da fitoterapeuti, te najčuveniji liječnici pobornici za upotrebu bilja u liječenju u Francuskoj, Engleskoj, Njemačkoj i u drugim zemljama Zapadne Evrope, veoma mnogo cijene oporo i gorko bilje za jačanje slabunjavih i malokrvnih.
Od domaćeg je bilja vrijedno spomenuti prije svega ono kojega u nas ima u izobilju, a koje se u Zapadnoj Evropi mnogo koristi za izradu jednostavnih i složenih lijekova za jačanje, osobito raznih toničnih vina, ekstrakta i tome slično.
Od gorkog se bilja najviše cijene naša sirištara i kičica (gorčica), a zatim blaženi čkalj, grčica (gorka djetelina), cikorija, žuti trn, dimnjača, maslačak, artičoka, razne vrste štavolja, broć, podubica, pelin, očajnica (marulja), cvijet suncokreta, šišarice hmelja, verbena, komonika (divlji pelin) i neko drugo gorko bilje.
Te se biljke uzimaju ili pojedinačno ili u mješavinama. Budući da se mješavine čajeva ne mogu pripremati nestručno, odoka, nego tek na temelju poznavanja kemijskog sastava i sinergičnog farmakodinamičkog djelovanja, bolesnici se moraju obratiti liječniku za savjet i za pomoć.
Recepti i savjeti za jačanje
1. Nema sumnje da je jedno od najboljih sredstava za jačanje naša sirištara ili lincura, koja se svagdje u svijetu cijeni kao vrlo kvalitetna. Lijekovi od sirištare mogu se izraditi na više načina, a najbolji su gorko vino i gorka rakija: 200 grama lincure nasjeckati i zdrobiti u grubi prah krupnoće pšeničnog zrna, staviti u posudu i preliti litrom najbolje rakije komovice ili najboljim starim crnim vinom, zatvoriti i držati desetak dana, a za to vrijeme po nekoliko puta dnevno dobro promućkati. Poslije toga odliti, što bolje iscijediti, razliti u manje i čiste boce, dobro začepiti i čuvati na hladnom mjestu. Piti tri puta na dan pola sata prije jela po jednu čašicu.
2. Isto se tako može pripremiti i gorkovača travarica od kičice (gorčice), sporiša, gorke djeteline, kore gorke naranče, hmelja (šišarice), pelina, podubice, trave-ive, iđirota i mnogog drugog gorkog bilja.
3. Mnogim bolesnicima pomaže čaj od ove mješavine: po pola kašičice sirištare, kičice (gorčice), iđirota i kore gorke naranče, sve prethodno dobro usitniti, preliti s dva decilitra kipuće vode, poklopiti, ostaviti 2 sata, procijediti i piti tri puta dnevno prije jela po jednu žlicu.
Gorki lijekovi za tek (apetit) ne smiju se zaslađivati i uvijek se piju prije jela!
ISCRPLJENOST
Uvijek potražimo uzroke iscrpljenosti i pokušajmo ih ukloniti.
Čajevi
odoljen (smiruje), islandski lišaj (osobito pomaže kod velika gubitka u nezgodama ili pri operacijama), imela (kod opće iscrpljenosti)
Jela
lješnjaci: Kao jelo povoljno djeluju kod iscrpljenosti i slabokrvnosti.
kašika meda i limunov sok: Mješalicom ih ili mikserom izmutimo, prelijemo mlijekom te popijemo.
žumanjak: Umutimo ga s crvenim vinom te popijemo.
zob: Pahuljice su najhranjivije jelo za iscrpljene ljude.
jaje: Umutimo ga s vodom, prema potrebi zasladimo te dva puta na dan za vrijeme obroka.
Kupelj
u vrućoj kupelji otopimo kilogram soli. Nakon kupke legnemo u postelju te se pokrijemo tako da se oznojimo. Na taj se način tijelo pročisti i oslobađa otrova.
Pripravci s vinom
ružmarin: Protiv iscrpljenosti popijemo tri puta na dan, prije obroka, čašu ružmarinova vina.
Sirupi od smrekinih vršaka
SLABOST, IZNEMOGLOST, MALAKSALOST
Kod slabosti organizma poslije napora, iscrpljenosti, zamora i lakših oboljenja preporučujemo sljedeće ljekovite pripravke.
Uzeti po jednu veliku kašiku sitno isjeckanog lista metvice (Mentha piperita), lista matičnjaka (Melissa officinalis) i cvijeta bazge (Sambucus nigra). Sve to staviti u 700 grama proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i piti po 200 grama prije doručka, ručka i večere. Piti 10 dana.
Uzeti dvije velike kašike sitno isjeckanog lista i cvijeta hajdučice (Achillea millefolium) i po jednu veliku kašiki sitno isjeckanog lista i cvijeta trave ive (Teucrium montanum) i lista koprive (Urtica dioica). Sve to staviti u 7 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i zasladiti medom. Piti po 2 dl prije doručka, ručka i večere. Piti 10 dana.
Uzeti pet velikih kašika sitno isjeckanog mladog lista koprive (Utrica dioica) i staviti u 1 litru vruće proključale vode. Ostaviti poklopljeno tri sata izvan štednjaka. Procijediti i piti po 2 dl poslije doručka, ručka i večere. Piti 30 dana.
Uzeti po dvije velike kašike sitno isjeckanog lista i cvijeta hajdučice (Achillea millefolium) i lista nane (Mentha piperita). Sve to staviti u 7 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i piti po 2 dl prije doručka, ručka i večere. Piti 30 dana.
Uzeti po 1 veliku kašiku sitno nasjeckanog peršinovog lista (Petroselinum sativum), lista i cvijeta majčine dušice (Thymus serpyllum), korijena celera (Apium graveolens) i lista i cvijeta bosiljka (Ocimum basilicum). Sve to staviti u 7 dl proključale vruće vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i piti po 2 dl tri puta dnevno prije jela. Piti 10 dana.
Posebni čajevi
marulja: i kao sok s medom
pasja ruža (šipak): Sadrži mnogo vitamina C, jača organizam i povećava njegovu otpornost.
divlji pelin: potiče tek
blaženak: korijenje
oman, timijan (s dosta meda)
estragon: za one koji pate od tjeskobe; pobuđuje apetit
Jela
bijeli luk (češnjak)
jaje s limunom: Tri puta sedmično ujutro jedimo jaje s limunom. Prije glavnih obroka uzmimo i po pola kašičice gline s malo vode, a nakon obroka popijmo čaj kao kod slaba rada jetre.
Oblozi
s glinom, s listovima kupusa: Prije spavanja naizmjence prvu večer na trbuh stavljamo oblog od gline, a drugu listove kupusa. To radimo duže vrijeme.
Pripravci
vrtna ruža: listovi zakuhani u vinu
majčina dušica: namočena u ulju
VELIKA SLABOST ORGANIZMA
Kod velike slabosti organizma zbog česte stolice, bolesti želuca, jetre, slezene, nadimanja i bolesti trbuha, nervoze, itd. preporučujemo sljedeće ljekovite pripravke.
Uzeti po jednu veliku kašiku sitno isjeckanog lista breze (Betula alba), lista nane (Mentha piperita) i lista matičnjaka (Melissa officinalis). Sve to staviti u 7 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i zasladiti medom. Piti tijekom dana. Piti 7 dana.
Uzeti po dvije velike kašike sitno isjeckanog korijena koprive (Utrica dioica) i rizoma pirevine (Triticum repens). Sve to staviti u 7 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i zasladiti medom. Piti tijekom dana po želji. Piti 10 dana.
JAČANJE ORGANIZMA
Za jačanje organizma za zdrave i bolesne preporučujemo sljedeće ljekovite pripravke.
Uzeti jednu litru svježeg soka od oskoruše (Sorbus domestica) i 1,5 kg meda te dobro izmiješati. Piti po 1 dl prije doručka, ručka i večere. Piti 10 dana.
Uzeti 10 velikih kašika sitno isjeckanog lista djeteline lucerke (Medicago sativa) i staviti u 1 litru proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i dodati 1,5 kg šećera. Kuhati blago na štednjaku jedan sat. Skloniti lonac u stranu i ostaviti ga poklopljnog dva sata. Staviti u staklenke i piti po 0,5 dl poslije doručka, ručka i večere. Piti 10 dana.
Uzeti po jednu veliku kašiku sitno nasjeckanog lista i cvijeta kičice (Erythraea centaurium), lista nane (Mentha piperita) i lista matičnjaka (Melissa officinalis). Sve to staviti u 7 dl proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i zasladiti medom. Piti po 2 dl poslije doručka, ručka i večere. Piti 10 dana.
JAČANJE ORGANIZMA POSLIJE TEŠKIH BOLESTI
Uzeti 100 g sitno nasjeckanog mladog koprivinog lista (Urtica dioica) i stavitiu jednu litru proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procijediti i piti tijekom dana. Piti 10 dana.
Uzeti jednu litru kupinovog vina (Rubus fruticosus) i staviti 4 velike žlice lista ružmarina (Rosmarinus officinalis). Zatvoriti u bocu i držati u toploj sobi 20 dana. Za to vrijeme promućkati više puta dnevno. Poslije toga procijediti i piti po 100 g poslije jela. Piti 10 dana.
(aura.ba)