Isplanirana podjela svijeta između Rusije i Amerike!

Isplanirana podjela svijeta između Rusije i Amerike!

U novom razdoblju američke ekonomske politike, Donald Trump priprema strategiju koja bi mogla donijeti preokret u odnosima SAD-a s trgovinskim partnerima i ubrzati otplatu američkog duga koji se približava vrtoglavim iznosima od 35.000 milijardi dolara.

Carinska politika kao prva karta

Prva opcija koju Trump sve jasnije najavljuje uključuje značajno povećanje carinskih stopa. Ova strategija temelji se na premisi da će strani izvoznici, kako bi ostali konkurentni na američkom tržištu, morati sniziti cijene svojih proizvoda, čime će dio njihove profitne marže biti preusmjeren u američki proračun.

Ekonomisti bliski Trumpovoj administraciji tvrde kao i Trump da agresivna carinska politika donosi 2 milijarde dolara dnevno ili 700 milijardi dolara godišnje koji bi pomogli u smanjenju proračunskog deficita i postupnom smanjivanju nagomilanog duga. No, pitanje je koliko će međunarodna ekonomska zajednica tolerirati takav pristup i kako će reagirati drugi trgovinski divovi poput Kine i Europske unije. Kina je već uvela carine SAD do 84%, a slijedi je i EU.

Reindustrijalizacija i preuzimanje strateške imovine

Ako bi prva strategija naišla na snažan otpor ili ne bi polučila očekivane rezultate, Trump navodno priprema alternativni pristup — masovne pregovore o vraćanju proizvodnih kapaciteta na američko tlo. Ova strategija uključuje preuzimanje profitabilnih strateških sektora poput zračnih luka, rudarskih operacija te energetskih postrojenja.

Posebno intrigantan dio ove strategije je ideja o potencijalnom “otkupu teritorija” — koncept koji bi prije nekoliko desetljeća zvučao nezamislivo, ali u svijetu sve većih geopolitičkih tenzija dobiva na značaju.

Putin i Trump - Podjela

Otvaranje sjeverne rute

Paralelno s ekonomskim inicijativama, Trump navodno razmatra i povijesni preokret u odnosima s Rusijom, gdje bi fokus bio na otvaranju najkraćeg morskog puta preko Beringovog prolaza. Ova morska ruta, koja povezuje Tihi i Arktički ocean, mogla bi postati strateški važan trgovački koridor, posebno u svjetlu klimatskih promjena koje čine arktičke vode prohodnijima.

Američka i ruska granica u Beringovom moru mogla bi postati mjesto nove ekonomske suradnje umjesto tenzija, osiguravajući brži transport robe između azijskog i sjevernoameričkog kontinenta.

U konačnici

Ove ambiciozne strategije će vjerojatno naići na uspjeh, osobito kad se u obzir uzme politička realnost mnogih međunarodnih partnera. Na drugoj strani pregovaračkog stola često sjede korumpirani političari koji će prihvatiti gotovo svaki prijedlog ako im se osigura osobna korist i omogući daljnje upravljanje manipuliranim masama.

Takva situacija stvara plodno tlo za Trumpovu agresivnu ekonomsku politiku koja bi, unatoč inicijalnim otporima, mogla donijeti rezultate kakve zagovornici ove strategije očekuju.

 

logicno

Loading

admin

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Translate »